Warsztaty dla młodzieży 3 narodów –Jaworzynka Zapasieki 23-24 sierpnia 2013r.

Archiwum »  Warsztaty dla młodzieży 3 narodów –Jaworzynka Zapasieki 23-24 sierpnia 2013r.

Link do galerii: http://razemwdrodze.pl/galeria/arka/WARM/album/index.html


„Żywa Arka”

 

 Poranek 23 sierpnia 2013r. Jaworzynka Zapasieki. Z Kaplicy Królowej Pokoju widać z trudem wspinające się pod górę pojazdy. Kiedy się zatrzymują, wysypuje się z nich gwarna grupa młodzieży z trzech słowiańskich narodów. Są ze słowackiego Ciernego, Krasnej nad Kysucou i Żyliny. Z czeskich Olbramic. I z kilku polskich miejscowości: Bielska-Białej, Bielan, Kaczyc, Godziszki. To żywa Arka Młodych. W Jaworzynce czekają na nich moderatorzy Arki, którzy dzień wcześniej zakończyli własne seminarium formacyjne i przybyli tu, aby posługiwać.

 Młodzi szybko nawiązują ze sobą kontakt, wielu z nich było tu już w zeszłym roku na trzydniowych warsztatach wokalno-teatralnych. Pamiętają jak wspólnie się modlili, śpiewali i tworzyli pantomimę. Mają w domach wielobarwne latawce, które powiewały wówczas na Trójstyku. Zabrali je, by nie zapomnieć, że życie oparte na Jezusie może być jak niezwykły lot.

W tym roku również spotkanie Arki Młodych ma bogaty program. Nie zabraknie Eucharystii, wielojęzycznych śpiewów i konkretnych działań. Młodzi poznają specyfikę regionu. Odwiedzają Muzeum Regionalne w Jaworzynce, wyplatają kolorowe koszyki i budują drzewka szczęścia. Jednak najważniejsze tego dnia warsztaty pozwolą im wykonać logo Arki Młodych. Zaprojektował je Paweł Jałowiczor, znany rzeźbiarz z Jaworzyni. A dzięki specjalnej technice zostają naniesione przez młodzież na bielutkie koszulki. Na efekty nie trzeba długo czekać. Na białym tle pojawia się łódź z trzema żaglami, unosząca się na szczytach gór, nad którymi dominuje krzyż. Po chwili kilkadziesiąt ozdobionych koszulek suszy się na okolicznej łączce lub wisi przytwierdzona klamerkami na sznurze, na tle cudownych gór. Te koszulki następnego dnia młodzi ubiera, idąc na międzynarodową mszę na Trójstyku. Stają do wspólnej modlitwy pod żaglami, które przy pomocy górali postawili dzień wcześniej na trójstykowej łące moderatorzy Arki. Trzy żagle z flagami Polski, Słowacji i Czech przyjmują ich jak pod skrzydła. A same przymocowane linami do ołtarza wskazują młodym, gdzie jest źródło życia.

 Potem młodzież rozjeżdża się do domów, zabierając ze sobą koszulki z logo Arki. Pozostaje mieć nadzieję, że odbiło się ono nie tylko na materiale, ale też dotknęło ich serc.

 

 

Sabina Janica-Wojaczek

 

moderatorka Arki