Międzynarodowa msza na Trójstyku –24 sierpnia 2013r.

Archiwum » Międzynarodowa msza na Trójstyku –24 sierpnia 2013r.

Link do galerii: http://razemwdrodze.pl/galeria/arka/AMNATR/album/index.html


„Arka płynie”

 

 Na Trójstyku w Jaworzynce Trzycatku 24 sierpnia 2013 roku po raz piąty modlili się pielgrzymi z Polski, Słowacji i Czech wraz ze swoimi biskupami. To miejsce upodobali sobie nie tylko wierni z przygranicznych miejscowości  trzech narodów, ale także Arka Młodych. Międzynarodowa grupa młodzieży z Arki stanęła na trójstykowej łące w duchu jedności z nimi.  

 Arka Młodych w swej materialnej formie ma powstać właśnie na Trójstyku, miejscu symbolicznym ze względu na styk granic trzech państw. Jednak Arka to nie tylko obiekt, to dynamiczna wspólnota osób dążących do pełni człowieczeństwa. W tym wymiarze przestrzeni spotkania żywa Arka już istnieje.

Zanim stanie Arka na Trójstyku podejmowane są różne dzieła w celu budowania mostów między narodami. Inicjatywom tym pobłogosławił Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy, Arka ma swoją misję naznaczoną pieczęcią Kościoła Katolickiego.

 Arka Młodych uczestniczyła w Eucharystii na Trójstyku po raz drugi. W ubiegłym roku nad ołtarzem unosiły się wielobarwne latawce, które przynieśli ze sobą młodzi z Polski, Słowacji i Czech. Symbolizowały one  ludzkie życie, które może być najpiękniejszym lotem, jeśli opiera się na Bogu.

W czasie tegorocznej Eucharystii młodzi pojawili się w białych koszulkach z logo Arki i śpiewali pieśni w trzech językach, stojąc pod poruszanymi wiatrem żaglami, na których znajdowały się flagi Polski, Słowacji i Czech. Logo Arki zaprojektował Paweł Jałowiczor, znany rzeźbiarz z Jaworzynki. A młodzi wykonali je własnoręcznie na koszulkach podczas warsztatów, które odbyły się dzień wcześniej w Jaworzynce Zapasiekach, gdzie przebywali dzięki gościnności ks. dziekana Jerzego Palarczyka. Logo ukazuje łódź na szczytach gór, z krzyżem i trzema żaglami symbolizującymi trzy słowiańskie narody. Właśnie z inicjatywy Arki takie żagle powiewały 24 sierpnia 2013 r. pierwszy raz na Tróstyku, przytwierdzone linami do ołtarza i gromadzące jak pod skrzydłami wspólnotę młodych. W ten sposób pięknie ujawniła się istota Arki, której celem jest ratowanie zagubionych, pomaganie w odkrywaniu ludzkiej godności, jednoczenie narodów, gromadzenie i wzmacnianie kroczących w Chrystusie.  

 Arka, choć jeszcze jej nie widać na jaworzyńskiej ziemi, płynie. Mogą o tym zaświadczyć ci, którym dane było znaleźć się we wspólnocie Polaków, Słowaków i Czechów podczas uroczystości 24 sierpnia 2013 roku na Trójstyku. A także ci, którzy znaleźli się razem w drodze na wielu innych spotkaniach w ramach Arki Młodych. Jej piękny rejs można śledzić na stronie www.razemwdrodze.pl

 

 

Sabina Janica-Wojaczek