Adoracyjne drogi Arki Młodych - Bravantice 13.03.2015 r.

Aktualności » Adoracyjne drogi Arki Młodych - Bravantice 13.03.2015 r.


Bravanticeto niewielka miejscowość w Republice Czeskiej, ok. 70 km od granicy w Cieszynie. I zarazem kolejne miejsce, które 13 marca 2015r odwiedziliśmy w ramach comiesięcznych czuwań Arki Młodych.

 

Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią w tamtejszym starym, zabytkowym kościele p.w. św. Walentego. Bardzo prosty wystrój wnętrza, piękny śpiew i jak zwykle dające do myślenia kazanie sprzyjały owocnemu przeżyciu tego czasu.

Po Mszy Świętej przeszliśmy na pobliskie probostwo, gdzie mieści się mała kameralna kaplica. Tam, w ciszy i śpiewie, w medytacji nad Bożym Słowem, adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jako że w ołtarzu głównym jest obraz powrotu syna do miłosiernego ojca, rozważaliśmy tajemnicę Bożego zmiłowania nad nami, powrotu do Boga zwłaszcza w czasie przeżywanego Wielkiego Postu. Jeszcze przed udzieleniem błogosławieństwa w niebo popłynęła jednoczesna modlitwa „Ojcze nasz” w trzech językach.

 Kontynuacją spotkania była agapa, przygotowana przez mieszkającą na miejscu rodzinę Kudlów. To bycie przy wspólnym stole, wzajemna życzliwość, serdeczność i radość były kolejnym dowodem, że rodzima kultura, czy bariera językowa tak naprawdę nie jest barierą.

 Elementem zamykającym spotkanie stało się ćwiczenie zaproponowane przez s. Teresę Biłyk.  Na stole stanęło wiklinowe zielone drzewo – symbol zwycięskiego Krzyża Chrystusa nad pustką w naszym życiu. Nad bezsensem. Nad śmiercią. Symbol Nadziei i poszukiwania: gdzie jest sens Życia?  Przy drzewie usłyszeliśmy opowiadanie: „co zrobię z diamentem gdy go znajdę”. Kończyło się ono odpowiedzią jednego z mędrców: „Najpierw muszę znaleźć diament swojego zycia – wtedy będę wiedział, co z nim zrobię”. Każdy z nas jest zaproszony, aby odnaleźć diament w swoim życiu. Chrześcijaństwo ukazuje nam ten Diament. Jest nim Chrystusowe Serce. Ludzkie serce ma rozmiar ludzkiej pięści. Również Chrystusowe Serce ma rozmiar ludzkiej pięści. Zostało przebite na Krzyżu i przyjęło wszystkie nasze serca- jak zaciśnięte pięści, aby je otworzyć na Nadzieję prawdziwego Życia. Życia z Chrystsusowym Zielonym Krzyżem Zwicięstwa.

Symbolem Diamentu staje się wielkanocne jajeczko ze wstążeczkową pętelką którą można zawiesić na wizytówce i napisać na niej: „Diament” lub po słowacku i czesku: „Diamant”. JEZUS. Czy odnaleźliśmy ten Diament? Co teraz uczynimy? Do czego jesteśmy zaproszeni? Jak otwierać nasze zaciśnięte pięści? Czyje Serce nam w tym pomoże? Czyje Serce nas tego nauczy? Jak możemy wzajemnie sobie w tym pomóc? Jak obudzić w sobie Rozum i Serce? Jak obudzić ten świat aby odnalazł Diament swojego Życia?

 Obecni z nami kapłani i moderatorzy Arki Młodych otrzymali wielkanocnego koguta, z przesłaniem: „Kogut zapiał – Piotr zapłakał”. Trzeba budzić wciąż od nowa nasze życie. Trzeba budzić ten świat „pianiem ewangelicznego koguta”!!!

 

 

Kolejne spotkanie już za miesiąc. 25 kwietnia jedziemy na Słowację, a gościć nas będzie Oravska Jasenica. Masz ochotę dołączyć? Napisz: www.arkarazemwdrodze@wp.pl z dopiskiem „czuwanie”. Zapraszamy J